Aranżacja garderoby w sypialni

Szczęściem jest posiadać oddzielne pomieszczenie, przeznaczone na garderobę. Aby jednak spełniała swoje funkcje, należy zadbać o właściwą aranżację. Zobacz, jak urządzić garderobę, by była praktyczna oraz przestronna.

Garderoba to strefa, w której możemy przetrzymywać różnego rodzaju ubrania, obuwie oraz inne mniejsze i większe elementy. Wbrew pozorom urządzenie takiego pomieszczenia nie należy do najłatwiejszych, szczególnie jeśli nie posiadamy zbyt wiele miejsca. Garderoba powinna być zaplanowana już na etapie tworzenia projektu domu. Idealnie jeśli znajdzie się ona w pobliżu sypialni. Dobrze zorganizowana garderoba może w dużej mierze ułatwić codzienne czynności, a także zastąpić duże szafy w naszym mieszkaniu.

Urządzając garderobę musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim miejsce to powinno być właściwie dostosowane do przechowywania ubrań – ważna jest odpowiednia wentylacja, brak wilgoci oraz przestrzeń. Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu całego pomieszczenia oraz wszelkich zakamarków. Liczy się przede wszystkim funkcjonalność oraz komfort korzystania z tej strefy. Nie zawsze jednak istnieje możliwość na wydzielenie oddzielnego pomieszczenia. Na to również są sposoby.

Garderoba zamknięta

Bardzo wygodne jest posiadanie oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na garderobę. Dzięki temu zyskujemy wiele miejsca, a wszystkie ubrania umieszczone są w jednym miejscu. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest załatwiona. Garderoba wymaga odpowiedniego urządzenia. Liczy się komfort, funkcjonalność, a także właściwa organizacja, szczególnie jeśli jest to niewielkie pomieszczenie.

Jeśli mamy problem z umieszczeniem w garderobie odpowiednich mebli, jedynym słusznym rozwiązaniem będą meble na wymiar (można znaleźć takie meble w Warszawie, co gwarantuje duży wybór), które pozwolą nam zagospodarować każdy, nawet najmniejszy kąt danej przestrzeni. Półki, szafki oraz różnej wielkości szuflady powinny być w tym miejscu najważniejsze.

Zadbajmy o właściwą wentylację danego pomieszczenia. Ubrania wymagają przechowywania w suchych i ciepłych miejscach. Pamiętajmy również o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni. Po pierwsze ułatwi to znalezienie danej rzeczy, po drugie zabezpieczy ubrania przed zniszczeniem oraz nieprzyjemnym zapachem.

W zamkniętych garderobach zazwyczaj brakuje okien. Warto zatem zadbać o właściwe doświetlenie wszystkich miejsc. Liczy się nie tylko oświetlenie ogólne, ale również to zainstalowane w szafach czy w szufladach. To znacznie ułatwi poszukiwania.

Garderoba otwarta

Jeśli nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia lub jest ono zbyt ciasne, powinniśmy pomyśleć o wykorzystaniu otwartej przestrzeni w naszej sypialni. Możemy skorzystać w tym celu z pustych wnęk, w których zainstalujemy drążki lub półki. Oprócz tego, dobrym sposobem jest przechowywanie ubrań na specjalnych stojakach z wieszakami. Ważne jednak, by stojaki nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych czynności.

Ubrania sezonowe czy okrycia wierzchnie możemy umieścić w szafie. Aby nie zajmowały one zbyt wiele miejsca, możemy zdecydować się na pojemne pudełka, które będziemy mogli przechowywać wygodnie pod łóżkiem lub na wyższych półkach w szafie.