Dla każdego coś muzycznego – mikrofony i ich rankingi

Jeszcze ćwierć wieku temu niedorosłym adeptom sztuki muzycznej pozostawało śpiewanie do puszki dezodorantu lub obudowy skakanki. Te czasy jednak minęły i każdy, któremu muzyka gra w duszy, może się zaopatrzyć w wymarzony mikrofon.

Co, według rankingu najlepszych mikrofonów?

Ze strony https://www.bomi.pl/ranking-mikrofonow-top-10-najlepszych-modeli/, dowiemy się co powinno cechować takie urządzenie?

Modele mikrofonów

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy mieć baczenie podczas wyboru mikrofonu idealnego, jest kwestia kierunkowości urządzenia, czyli przestrzeni, z jakiej następuje pobór dźwięku. Na rynku dostępne są zarówno najprostsze modele, zbierające dźwięk tylko z jednej strony, jak i bardzo czułe urządzenia o dużym zasięgu. Modele jednokierunkowe sprawdzą się do wykorzystania amatorskiego, bardzo ładnie zbierając dźwięk z pierwszego planu i niwelując nieistotne odgłosy z tła, jak na przykład szum uliczny, gwar rozmów. Z kolei decydując się na mikrofon przeznaczony do celów specjalistycznych, jak chociażby nagrań wokalnych czy lektorskich, warto zerknąć do specyfikacji technicznej danego modelu, tak, aby posiadał on niezbędne do powyższych zadań parametry.

Możliwości podłączeń do urządzeń zewnętrznych

Nabywając mikrofon warto też zorientować się, jakie są możliwości podłączenia wybranego modelu do zewnętrznych urządzeń. Mikrofony do wykorzystania profesjonalnego posiadają zwykle złącze typu XLR, z kolei mikrofony amatorskie, często komputerowe (wykorzystywane na przykład do zabawy w karaoke) wyposażone są w złącza USB.

Ceny poszczególnych mikrofonów są bardzo różne. Najprostsze modele dostępne są już za kwotę 50 złotych, z kolei nabywca urządzenia profesjonalnego często musi się liczyć z wydatkiem ponad 1000 złotych.