Fotele do biura

Nowoczesne biuro świadczy o firmie, tam właśnie przyjmowani są klienci, dlatego szefowie bardzo chętnie podejmują temat modernizacji wnętrz biurowych. Temat jest prosty na pierwszy rzut oka, ale w miarę zgłębiania robi się coraz bardziej skomplikowany. Przy okazji remontu trzeba spełnić wiele wymagań prawa budowlanego i prawa pracy (szeroko rozumianego). Odpowiednie wymiary pomieszczenia, instalacje elektryczne, wentylacja, szatnia, ogrzewanie itd. Dość szybko menedżerowie dochodzą do wniosku, że trzeba wykonać projekt modernizacji biura.

Warto przy tym pamiętać, że regulacje prawne dotyczą nie tylko pomieszczenia, ale również stanowiska pracy biurowej. W skład tego stanowiska wchodzą również meble biurowe, których dotyczą osobne wymagania prawne. Dotyczy to szczególnie foteli biurowych, których wpływ na zdrowie pracownika umysłowego jest największy. Problem w tym, że praca siedząca obciąża pewne partie kręgosłupa o wiele bardziej niż praca w pozycji stojącej lub w ruchu. Z tego powodu fotel biurowy musi zapewniać zachowanie prawidłowej pozycji siedzącej, a w żadnym wypadku nie może być to pozycja wymuszona. Aby to było możliwe fotel musi być zbudowany zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisach prawa.

Podstawowe wymagania dotyczą budowy foteli biurowych, które muszą być budowane jako fotele obrotowe, przesuwane na kółkach. Wszystko w trosce o wygodę pracy na dużych stanowiskach biurowych. Fotel ergonomiczny to taki, który nie obciąża organizmu, nie wytwarza dużych miejscowych nacisków, nie wymusza nienaturalnej pozycji. Sprzyja temu wyprofilowanie siedziska i i oparcia zgodnie z kształtem ludzkiego ciała. Ludzie są różni, więc profilowanie to za mało, dlatego podparcia są elastyczne. Dodatkowo oparcie i siedzisko są regulowane – siedzisko na wysokość, oparcie ma regulowane pochylenie. Im droższy i lepszy fotel to regulacji jest więcej i lepiej można go dopasować do sylwetki konkretnego pracownika. To bardzo ważne przy wielogodzinnej pracy biurowej trwającej latami.