KUCHENNE INSPIRACJE

Kuchnia i ogród to dwa zupełnie różne miejsca, a jednak można w nich znaleźć sporo wspólnych punktów. W ogródki uprawiamy warzywa, owoce i zioła, które następnie znajdują zastosowanie w kuchni, podczas gdy wiele sprzętów kuchennych takich jak na przykład emaliowane garnki, które pokryte są wzorami jasno nawiązującymi do natury, na przykład w postaci kwiatów i innych roślin. Czy można więc wykorzystać typowo kuchenne przedmioty do wzbogacenia wystroju ogrodu? Można, a co więcej, za pomocą sprzętów kuchennych można udekorować każde pomieszczenie, nawet salon. Zacznijmy jednak od tego na czym zależy nam najbardziej i co pozornie jest najtrudniejsze do wykonania, czyli do udekorowania ogrodu za pomocą sprzętów kuchennych.

 

ORYGINALNY OGRÓD

 

To jak urządzimy ogród zależy nie tylko od naszej wizji wystroju, ale także od tego jak dużo posiadamy miejsca i na co możemy sobie w związku z tym pozwolić. Ogród to natura, zieleń i brąz kory jeżeli posiadamy przynajmniej jedno drzewo, a to oznacza, że najbezpieczniej wybierać sprzęty, które będą pasować kolorystycznie, a jeszcze lepiej, jeśli będą one posiadały elementy drewniane, lub zbliżone do tego materiału. Można także wybrać sprzęt o neutralnej kolorystyce, na przykład szklany, przezroczysty pojemnik na suchą żywność. Możemy wypełnić go ozdobnymi kamieniami lub szyszkami i postawić w takim miejscu, by wzbogacał swoim wyglądem ogród. Należy przy tym pamiętać, że taki duży pojemnik może zadziałać jak soczewka, co może być niebezpieczne i wywołać pożar, jednak możemy tego uniknąć na dwa sposoby i oba są banalnie proste. Pierwszy polega na tym, by wypełnić pojemnik w całości, niezależnie od tego jakiego wypełniacza użyjemy. Drugi polega na umiejscowieniu pojemnika w miejscu zacienionym, pod daszkiem, na werandzie, w zależności od tego jakie mamy możliwości. Innym sprzętem typowo kuchennym który możemy wykorzystać w kuchni, jest typowa bańka na mleko. Dawniej wykorzystywana była do przechowywania mleka, lecz dziś została nieco zapomniana, ponieważ mleko możemy kupić w różnego rodzaju pojemnikach, co ułatwia jego przechowywanie.

Wybierając bańkę, możemy poszukać takiej, która będzie posiadała różnego rodzaju wzory i kolory, co już samo w sobie będzie ozdobą, lecz na tym nie warto poprzestawać. Możemy przeznaczyć odrobinę miejsca w ogrodzie i stworzyć koło o niewielkiej średnicy, na przykład wynoszącej metr. W tym kole pozbywamy się trawy i otaczamy je kamieniami, tak by stworzyć barierę i kontrast. W kole sadzimy rośliny w ilości jaka nam odpowiada, lecz zostawiamy odrobinę miejsca w samym centrum, ponieważ tam delikatnie wkopujemy bańkę i wypełniamy ją ziemią do ¾ wysokości, a następnie i w niej sadzimy rośliny. Wówczas uzyskamy pewnego rodzaju miniaturowy ogródek w ogrodzie, co jest bardzo oryginalnym i ładnie wyglądającym tworem. Wkopując bańkę w ziemie warto robić to na taką głębokość, by nie przewrócił jej podmuch wiatru, ale nie za głęboko, tak by była dobrze widoczna.

Choć rośliny wokół niej możemy sadzić w takiej ilości jaka nam najbardziej odpowiada, to nie warto przesadzać z ich ilością, bowiem po tym jak się rozrosną, mogą zacząć zasłaniać bańkę. Skoro wzbogaciliśmy wystrój ogrodu, możemy przejść do pomieszczenia w domu, na przykład do salonu. Nie ma sensu ustawiać w nim garnków czy wieszać patelni, za to doskonale sprawdzą się mniejsze akcesoria kuchenne, takie jak filiżanki do kawy. Możemy ułożyć je na podstawce, a następnie umieścić je na szafce, w takim miejscu by były widoczne. W ten sposób wzbogacimy wnętrze o elegancki detal i damy jednocześnie do zrozumienia, że zawsze jesteśmy gotowi przyjąć gości, co jest wysoko cenione w oczach innych. Aby dopełnić obrazka, obok filiżanek możemy postawić kawiarkę lub inny sprzęt do parzenia kawy. Kiedy dodatkowo ją zaparzymy, wówczas wnętrze nie tylko zyska na wyglądzie, ale także wypełni je aromatyczny zapach świeżo parzonej kawy, co jeszcze lepiej wpłynie na to jak goście odbiorą nasze wnętrze.

 

WARTO EKSPERYMENTOWAĆ

 

Możemy przeglądać różnego rodzaju poradniki traktujące o aranżacji wnętrz i udekorować swój dom dokładnie tak jak będą nam one podpowiadać. W rezultacie uzyskamy ładny wystrój, ale nie będzie on w stu procentach nasz, a najważniejsze w wystroju jest właśnie to, aby wpływał on na nasze komfortowe samopoczucie. Inspirujmy się, ale nie bójmy się także eksperymentować i dostosowywać otoczenia do własnych wymagań. Wykorzystanie niektórych sprzętów kuchennych do wystroju ogrodu czy salonu jest doskonałym przykładem na to, że eksperymentowanie może wyjść wnętrzu na dobre.