Ogrodowe narracje i wariacje stylistyczne

Estetyka XXI wieku to estetyka różnorodności, zaskoczenia, wielowymiarowości. Ale także podmiotowości i indywidualizmu. Rzeczy i miejsca, które tworzymy (nie tylko te wysoce artystyczne) mają stanowić wyraz naszych wnętrz duchowych. Tego, jacy jesteśmy naprawdę. Współczesne piękno stawia na oryginalność i autentyczność przekazu. Dlatego nie ma jednego, rygorystycznie wyznaczonego, kanonu estetycznego. To my sami w dużej mierze formujemy jego kształt. Również w codziennych działaniach aranżacyjnych. Na przykład w naszych ogrodach, które dostosowujemy nie tyle do panujących trendów, ile do nas samych i naszych wyobrażeń.

Ogrodowe narracje

Pomyślmy o naszym ogrodzie nieco inaczej niż zwykle. Taka zmiana perspektywy okaże się niejednokrotnie bardzo efektowna. Pozwoli nam wyrazić siebie poprzez zmiany dokonywane w ukochanej przestrzeni. Okaże się, że wcale nie musimy sztywno trzymać się trendów. Może lepiej poprzez urządzenie ogrodu opowiedzieć swoją historię? Ogrodowe narracje, przeprowadzone w autentyczny sposób, doprowadzą do wspaniałych efektów. Tych wizualnych oraz tych związanych z aurą danego miejsca.

Nasza narracja ogrodowa może być nostalgiczna, z nutką rustykalną, odnosząca się do urody dawnych światów, którą podkreślą przepiękne meble rattanowe ustawione na drewnianej werandzie. Albo będzie opowieścią o włoskich wakacjach, do których nawiąże biała sofa z technorattanu. Albo ogród opowie o przyszłości i umiłowaniu sztuki współczesnej. Stanie się tak, gdy na betonowo-szklanym tarasie pojawią się minimalistyczne meble z aluminium. W realizacji rozmaitych narracji ogrodowych pomogą nam meble oraz dodatki, które znajdziemy na stronie gardenspace.pl.

Ogrodowe wariacje stylistyczne

Nowoczesne meble, rekwizyty dekoracyjne, atrakcyjne i różnorodne rośliny z całego niemal świata, jakie mamy do dyspozycji, sprawiają, że ogrody można wystylizować w dowolnym kierunku. Nie zawsze musi być on jednolity, co zresztą pozostaje w zgodzie w postmodernistyczną estetyką różnorodności. Ogród czy jego fragment może być twórczą wariacją, chociażby na temat stylu skandynawskiego, śródziemnomorskiego czy japońskiego.