Ściana w kuchni – jakie szkło zastosować?

Szkło jako bardzo wdzięczny materiał, coraz częściej znajduje zastosowanie przy projektach kuchni. Świetnie zabezpiecza miejsce pomiędzy blatem a szafkami, a ponadto jego walory estetyczne podkreślają niebanalny charakter kuchni. Szkło jest przede wszystkim bardzo łatwe w czyszczeniu a odpowiednio hartowane jest wytrzymałe na uderzenia. Szklane okładziny ścienne nadają wnętrzu nowoczesny wygląd i pozwala na różnorodne wariacje artystyczne.

Szkło hartowane

Szkło hartowane inaczej zwane bezpieczne przy naprawdę ekstremalnie mocnych uderzeniach pęka na nieostre i drobne kawałki, zatem jest absolutnie nieszkodliwe. Ponadto jest odporne na wysokie temperatury dlatego świetnie nadaje się na zagospodarowanie przestrzeni nad kuchenką. Na rynku spotkać można cały wachlarz rodzajów szkła hartowanego: barwione, matowe, z nadrukiem oraz całkowicie bezbarwne. Należy pamiętać a by dobrze zaplanować rozmieszczenie szklanej okładziny, gdyż po zahartowaniu niepodatne jest już na żadne modyfikacje.

Szkło laminowne

Innym rodzajem okładziny szklanej jest szkło laminowane, które składa się z 2-3 warstw szklanych połączonych żywicą lub polimerową folią przez co, podobnie jak szkło hartowane zalicza się do tzw. szkieł bezpiecznych. Po prostu przy pęknięciu zostaje na folii. Dzięki takiej konstrukcji można pomiędzy warstwy wstawić grafikę lub zdjęcie co wzbogaci wnętrze kuchenne. Dość często to szkło jest łączone z innymi materiałami takimi jak fornir, tkanina, stal czy nawet żywa trawa. (Sprawdź – http://kraktrans.pl/bezpieczne/)

Szkło lakierowane – Lacobel / Colorimo

Popularną szklaną okładziną jest również Lacobel – jest do szkło z jednej strony pokryte odpowiednim lakierem. Dzięki dużej gammie dostępnych kolorów łatwo jest zaplanować przy użyciu tego typu szkła odpowiednią aranżację do projektu kuchni. (Sprawdź – http://kraktrans.pl/dekoracyjne/)

Zwykłe szkło bezbarwne

Używane jest też zwykłe szkło, najczęściej typu float – najczęściej w zielonkawym odcieniu lub też całkowicie bezbarwne. Pomimo, że można je poddać procesowi hartowania czy laminowaniu, same w sobie nie są ani bezpieczne ani podatne na uderzenia.