Techniki energetyczne i grzewcze na miarę XXI wieku

Odkąd ludzie skazani są na palenie w piecach lub płacenie wysokich rachunków za prąd, pojawiają się nowe rozwiązania na to, żeby zmniejszyć koszty pieniężne i poprawić komfort codziennego funkcjonowania w tym zakresie.

Współcześnie, społeczeństwo coraz częściej decyduje się na wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii, w tym tej, którą zyskuje się dzięki promieniom słonecznym. Na dachach wielu domów można zaobserwować znane już wszystkim kolektory słoneczne, a obok nich jeszcze mniej popularne – panele fotowoltaiczne. Co można uzyskać dzięki tego rodzaju technologiom?

Instalacje fotowoltaiczne – jak to działa?

Energię uzyskaną dzięki promieniom słonecznym można zużywać na bieżąco, sprzedawać albo magazynować. Wszystko zależy od rodzaju instalacji. Ilość energii, czyli natężenie prądu elektrycznego, który uzyskami dzięki panelom fotowoltaicznym, jest uwarunkowana intensywnością promieniowania słonecznego. Ogniwa nie są źródłem energii samym w sobie, lecz uczestniczą w procesie odbioru i przetwarzania tego, co daje nam słońce. Ich maksymalna efektywność zależy przede wszystkim od:
– usytuowania na odpowiedni kierunek geograficzny;
– ustalenia optymalnego kąta nachylenia.
Inwestycja w ten rodzaj wytwarzania energii jest dość kosztowna, jednak zwraca się po kilku latach, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące ceny prądu. Koszty, które ponosimy w związku z instalacją ogniw są dość spore, jednak w naszych miejscach zamieszkania często możemy skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań do tego typu inwestycji.

Dlaczego warto inwestować?

Liczą się przede wszystkim koszty, a także wygoda. Od momentu korzystania z techniki fotowoltaicznej zyskujemy darmowy prąd. Technologia ta jest całkowicie bezobsługowa, a przez conajmniej 25 lat, nie ma konieczności wymiany poszczególnych części mechanicznych. Nie bez znaczenia pozostaje również ekologia, gdyż fotowoltaika przynosi globalny i lokalny pożytek. Z jednej strony elektrownie nie produkują tyle energii, a z drugiej nie otaczamy się toksycznymi spalinami z pobliskich kominów.

Ogrzewanie solarne – wciąż popularne?

Systemy zbudowane w oparciu o panele fotowoltaiczne, jak i kolektory solarne łączy jedno – uzyskiwanie energii z promieni słonecznych. Choć nie każdy jest tego świadomy, to różnią się one zasadniczą kwestią. Kolektory, współpracujące z systemem ogrzewania solarnego, mają za zadanie podgrzewać wodę, poprzez zamianę energii słonecznej w ciepło. Latem, zapotrzebowanie na energię konieczną do podgrzania wody pokrywa się niemal całkowicie, zaś wiosną czy jesienią czasami trzeba wspomóc się grzałkami lub kotłem. Z kolei instalacja fotowoltaiczna, produkuje energię elektryczną. Oba rodzaje instalacji są mniej wydajne przez okres zimowy, kiedy nie ma słońca, a co za tym idzie – brak energii do przetworzenia. Pomimo tego, są one wciąż popularne, zyskując szerokie grono zwolenników na terenach miejskich i wiejskich.
Odnawialne źródła energii to technologia przyszłości i szansa na poprawę komfortu naszego życia, dlatego w tym miejscu ważna jest przede wszystkim świadomość tego, że nowoczesne rozwiązania są dostępne dla każdego z nas.