Dom i Wnętrze GrzegorzKwiatkowski  

Czym osłonić drzwi i okna tarasowe?

Drzwi i okna tarasowe są obecnie bardzo chętnie montowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w nowoczesnych mieszkaniach. Takie rozwiązania umieszczane są w projektach, aby wnętrza były jak najlepiej doświetlone. Czasem jednak zachodzi konieczność osłonięcia takich elementów przed ciekawskim okiem sąsiadów czy zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Jakie produkty wówczas można zastosować? Podpowiadamy.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych typów osłon, które można wykorzystać, aby osłonić drzwi lub okna tarasowe. Pozwalają one zarówno na regulację natężenia światła, jak i całkowite zacienienie wnętrza. Występują w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu łatwo można je dopasować do indywidualnych potrzeb, a także stylistyki domu lub mieszkania.

Charakterystyka okien tarasowych

Duże przeszklenia są obecnie trendy. Nic więc dziwnego, że w wielu projektach nowych domów i mieszkań występują duże okna i drzwi tarasowe lub balkonowe. Nierzadko są kilkukrotnie większe niż standardowe okna, co rodzi pewne wyzwania aranżacyjne. Obecnie dostępne modele okien tarasowych mogą sięgać od podłogi do sufitu, a nawet zajmować całą ścianę. Kiedy mamy do czynienia z tak dużymi przeszkleniami, musimy zastanowić się, w jaki sposób w razie konieczności będziemy mogli je zasłonić.

Czym kierować się przy wyborze osłony na okno tarasowe?

Wybierając osłonę na okno tarasowe, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Warto najpierw zastanowić się nad tym, czy preferujemy standardowe zasłony, czy rolety bądź żaluzje. Ta pierwsza opcja w wielu przypadkach może być problematyczna, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość zamontowania karnisza nad oknem. Z kolei rolety i żaluzje obecnie dostępne są w różnych wersjach, w tym również jako produkty do bezinwazyjnego montażu. 

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj osłony okiennej, musimy dopasować taki model do wielkości okna. Jednak dostępne w sklepach osłony nie zawsze będą pasowały na duże okna tarasowe o niestandardowych wymiarach. Wówczas warto rozważyć zakup takiego produktu na indywidualne zamówienie.

Wybierając osłonę na okno tarasowe, należy zwrócić uwagę również na stopień nasłonecznienia danego pomieszczenia. Od tego parametru uzależnione będzie to, z jakiego materiału będzie wykonana osłona. Niezwykle istotnym aspektem jest też stylistyka takiego wnętrza. Wybrany model powinien być dopasowany do aranżacji w taki sposób, aby tworzył z pozostałymi elementami wnętrza spójną całość.

Rolety na okna tarasowe

Panoramiczne okna tarasowe są obecnie popularne. Jednak ze względu na bardzo dużą powierzchnię przeszklenia występującą w takim przypadku, zazwyczaj wymagają specjalnej osłony, która zabezpieczy użytkowników przed nadmiarem promieni słonecznych, a także wścibskim okiem sąsiadów. Wybierając osłony do okna tarasowego, warto zastanowić się nad kupnem rolet. Szczególnie polecane są rolety dzień i noc, które pozwalają na regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego. Możliwość zasłaniania okna w różnych konfiguracjach dzięki zastosowaniu dwóch warstw materiału sprawia, że po takie rozwiązanie bardzo często sięgają właściciele mieszkań i domów wyposażonych w okna tarasowe. Dodatkowo ich montaż jest szybki i bezproblemowy, a szeroka gama materiałów sprawia, że bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych potrzeb.

Żaluzje na okna tarasowe

Kolejnym rozwiązaniem wykorzystywanym do zasłaniania dużych okien tarasowych są żaluzje. W zależności od charakteru, w jakim zostało zaaranżowane wnętrze, możemy postawić na żaluzje aluminiowe oraz żaluzje drewniane i bambusowe. Modele z naturalnych materiałów cieszą się dużą popularnością wśród osób, które szukają eleganckiego i trwałego sposobu na zacienianie okien tarasowych. Cechują się one nie tylko estetycznym wyglądem, ale również trwałością i funkcjonalnością. 

Okna tarasowe to elementy, które doskonale doświetlają wnętrze. Żeby jednak móc osłonić się od zbyt intensywnego promieniowania słonecznego czy wzroku przechodniów, warto wyposażyć je w odpowiednie osłony. Szeroka oferta różnego typu żaluzji i rolet sprawia, że każdy znajdzie produkt, który spełni jego oczekiwania i pozwoli mu cieszyć się intymną atmosferą w domu.