
Farba kredowa do drewna i wikliny. Gdzie jeszcze można ją zastosować?
Farba kredowa to świetny produkt, który wspomaga renowacje mebli, nadając im wygląd postarzanych i przecieranych. Jest wydajna, łatwa w aplikacji, dająca ciekawe i nieszablonowe efekty wizualne na materiałach, na jakich jest aplikowana. Farba kredowa nadaje się na powierzchnie z drewna, powierzchnie drewnopodobne i drewnopochodne, płyty MDF, ceramikę, a także PCV, metal, glinę. Niektóre farby kredowe posiadają w swoim składzie ulepszacze, dzięki czemu można ich użyć również do malowania boazerii czy elementów metalowych, na których również da się uzyskać postarzany efekt. Farba kredowa nadaje się do aranżacji wnętrz industrialnych, vintage, rustykalnych, loftowych, skandynawskich, prowansalskich, śródziemnomorskich, sielskich, wiejski, art deco – gdzie postarzane detale łączą się z nowoczesnym designem. Gdzie jeszcze zastosować farbę kredową?
Zastosowanie farby kredowej
Farba kredowa nadaje się do odświeżania mebli i ich renowacji. Dzięki zastosowaniu farby można uzyskać powłokę o większej wytrzymałości niż inne, klasyczne rozwiązania. Dzięki aplikacji na różnego typu powierzchniach z zastosowaniem farby można uzyskać nietuzinkowy efekt wizualny ram w obrazach, szkatułek dekoracyjnych, skrzyń, stołów, komód, ram łóżek, starych mebli z lat PRL, palet drewnianych, zabudowy szaf, wcześniej wspomnianej boazerii, paneli drewnianych, zabudowy kaloryferów, balustrad. Wiele osób używa ją również do drobnych prac DIY, czyli robótek rękodzielniczych.
Jakie właściwości ma farba kredowa?
Farba kredowa (np. https://aksil.pl/produkty/wyroby-do-drewna-i-wikliny/chalk-paint-farba-kredowa/) rozcieńczana jest wodą, dzięki czemu nie jest inwazyjna dla środowiska i można szybko oczyścić przestrzeń po realizacji prac malarskich. Farba nie tylko dobrze kryje powierzchnie, na których jest zastosowana, ale nadaje się również do szlifowania i przecierania, pozostawiając na materiale powłokę o satynowym, matowym lub jedwabistym wykończeniu. Ponadto, farba jest bardzo wydajna i można uzyskać z jej pomocą dowolną kolorystykę. Wystarczy zakupić biały podkład farby kredowej, dodać do niej barwnik w postaci pasty, a dzięki temu, malowane powierzchnie mogą zmienić kolor na niebieski, różowy, oliwkowy i wiele, wiele innych – od barw pastelowych po intensywniejsze. Wszystko, dzięki możliwości tworzeniu własnych kolorów. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia osoby, która będzie stosować farbę do prac malarskich, ponieważ to od niej zależy, czy połączy barwy ze sobą, czy użyje jednego pigmentu.
Prace malarskie z użyciem farby kredowej – jak to powinno wyglądać?
Farbę kredową nakłada się pędzlem, wałkiem lub gąbką, minimum jedną warstwą kryjącą, w temperaturze pokojowej, czyli najlepiej ok. 20°C. Chcąc nałożyć drugą warstwę, należy od pierwszej aplikacji farby odczekać minimum 2-3 godziny (w zależności od czasu schnięcia, który jest zależny od wilgotności powietrza i konkretnego produktu). Malowane powierzchnie można zacząć użytkować po okresie 3 dni od zakończenia prac malarskich.
Przygotowanie powierzchni pod nałożenie farby kredowej
Każdą powierzchnię należy dokładnie oczyścić, przed zastosowaniem farby kredowej. Podkład pod malowanie nie powinien być mokry, zabrudzony, czy posiadać tłustych plam, ponieważ farba będzie się rozchodzić po powierzchni, nie dając jednolitej, trwałej barwy. Kiedy farba kredowa jest stosowana na drewnie, częstym zaleceniem jest pokrycie drewna jedną warstwą lakieru podkładowego.
Szlifowanie, polerowanie i woskowanie podłoża pod farbę kredową – dlaczego warto?
Farba kredowa to najlepszy wybór, aby uzyskać efekt szlifowania i przetarcia mebli. Można nakładać farbę na już pomalowaną powierzchnię lub naturalne drewno. Kiedy stara farba ulega złuszczeniu, warto pozbyć się jej w całości i pozostawić mebel w stanie surowego drewna. Wówczas, po nałożeniu farby kredowej i przetarciu powierzchni malowanej, na światło dzienne wyjdzie kolor przedmiotu i drewna, z jakiego został wykonany. Taki mebel będzie wówczas wyglądał niezwykle modnie. Łatwa i przyjemna konserwacja starych mebli jest zatem na wyciągnięcie ręki. Szlifowanie i polerowanie starej powłoki mebla można wykonać ręcznie z użyciem papieru ściernego lub szlifierką kątową. Szlifowanie powłoki po nałożeniu emalii farby kredowej zaleca się wykonać tylko za pomocą papieru ściernego lub gąbki ściernej o granulacji 120, ponieważ jest to zdecydowanie mniej inwazyjna praca niż zastosowanie szlifierki kątowej. Robiąc to ręcznie, nie ściągnie się całej, nowo nałożonej farby, tylko uzyska efekt przejścia kolorów. Po wyschnięciu farby woskowanie powierzchni pozwala uzyskać materiał gładki w dotyku, chroniący przed kurzem i ułatwiający codzienną pielęgnację.