
Jak zabezpieczyć drewno na zimę?
Niektóre z najbardziej zachwycających mebli, szafek i elementów wykończeniowych są wykonane z drewna, które jest jednym z najstarszych i najczęściej używanych materiałów budowlanych na świecie. Prawdziwa próba przychodzi zimą, gdy temperatury często spadają poniżej zera, pojawia się wszędobylska wilgoć, a drewno pozostawione same sobie jest narażone na niszczenie. Zasadne jest zatem znalezienie odpowiedzi na pytanie – jak zabezpieczyć drewno na zimę?
Zima – cichy zabójca drewna
W sezonie zimowym większość drewna jest narażona na zwiększone działanie wilgoci i niskich temperatur, co spowodować może pęcznienie, wypaczanie, a w konsekwencji kurczenie się i gnicie. Problemy potęgują się paradoksalnie w pomieszczeniach ogrzewanych, ponieważ powietrze dookoła staje się wyjątkowo suche i drewno po prostu usycha z braku wilgoci. Można to zauważyć nawet po stanie drewnianych podłóg w niektórych domach – pojawiają się szczeliny. W meblach z kolei dostrzec można uwydatnienie się falistej struktury głębiej frezowanych elementów, a proces ten sięga nawet kilku warstw słoju drewna. Na szczęście ochrona drewna na zimę jest całkiem prosta – wystarczy wiedzieć z jakich środków i w jaki sposób skorzystać!
Impregnacja drewna na zimę
Bez problemu można skorzystać z produktów, które chronią drewno, jednocześnie podkreślając jego naturalne piękno. Preparatów tego typu jest sporo – glazury, oleje, farby do drewna. Wybierając najlepszą metodę impregnacji drewna, należy pamiętać, że nie wszystkie produkty do impregnacji są takie same – niektóre lepiej nadają się do elementów wewnętrznych lub zewnętrznych, podczas gdy inne są przeznaczone do ciemnego lub jasnego drewna.
Oleje do renowacji drewna
Jak zatem dobrać odpowiednie farby do drewna na zimę? Przede wszystkim powinniśmy wybierać je w zależności od faktycznych potrzeb. W przypadku drewnianych tarasów czy altanek, które są narażone na bezpośrednią styczność z warunkami zimowymi, warto zaopatrzyć się w zewnętrzne impregnaty, jak oleje do renowacji drewna. Pełnią one rolę powłok podkładowych, jak i nawierzchniowych, a ponadto nie wydzielają przykrych zapachów. W przypadku drewnianych mebli wewnątrz, strzałem w dziesiątkę będzie pomalowanie ich paroprzepuszczalnymi impregnatami – drewno będzie lepiej oddychać. Swoje znaczenie ma także kolor. Często wybierane farby bezbarwne niestety charakteryzują się niższą odpornością na warunki atmosferyczne. Lepiej celować w ciemniejsze odcienie, gdyż dzięki pigmentom lazurującym lepiej chronią drewno przed zimnem. Przed impregnacją farby należy oczywiście dokładnie wyczyścić powierzchnię drewnianą.