
Jaką altanę ogrodową wybrać?
Spędzanie czasu na altanie ogrodowej to idealny przepis na relaks czy rodzinną integrację. Wiele osób, posiadających tego rodzaju element w swoim ogrodzie, nie wyobraża sobie innego sposobu na odpoczynek w letni czy wiosenny dzień. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę przy wyborze altany ogrodowej i wybierz konstrukcję najlepszą dla siebie.
Czy altana ogrodowa jest konieczna?
Altana ogrodowa to element aranżacyjny, który umieszczany jest w ogrodzie lub na działce poza miastem. Tworzy uniwersalną przestrzeń do zagospodarowania w dowolny sposób. W altanie ogrodowej doskonale odnajdują się miłośnicy odpoczynku, ciszy i spokoju oraz te osoby, które lubią wykonywać swojej obowiązki w przyjemnych warunkach. W drewnianej konstrukcji można umieścić wygodne meble i leżaki lub duży stół, przy którym można pracować. To odpowiednie miejsce do tego, aby wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi spożywać posiłki. Altana może być także idealnym miejscem do przechowywania niezbędnych narzędzi ogrodowych. Odpowiednio zaaranżowana altanka ogrodowa zapewnia doskonałe miejsce do przesiadywania, które szybko staje się przydomowym azylem dla wszystkich domowników. Jeżeli posiada się przestrzeń w ogrodzie do tego, aby umieścić w nim altanę, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę tę czynność.
Rozmiar altany ogrodowej
Przy dużych terenach można pozwolić sobie na większe rozmiary altan ogrodowych. Świetnie sprawdzają się konstrukcje, które dodatkowo posiadają wbudowane pomieszczenia. W zamkniętym miejscu można bezpiecznie przechowywać wszystkie narzędzia i meble ogrodowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę aspekty prawne. Osoby, które decydują się na konstrukcje, o wielkości większej niż 35 m2 powinny uzyskać pozwolenie na jej budowę. Na terenie o wielkości 500 m2 można umieścić jedynie dwie takie konstrukcje. Nawet jeżeli nie można sobie pozwolić na dużą altanę ogrodową, to warto zdecydować się na mniejszy rozmiar, który tak samo zapewnia idealne miejsce na odpoczynek.
Postawienie altany ogrodowej nie musi być trudne i pracochłonne. Można zdecydować się na firmy, które oferują nie tylko produkcję altan, ale także ich montaż. Takim producentem jest firma Kempar, która dostosowuje swoje usługi do potrzeb klientów.
Altana ogrodowa – zamknięta czy otwarta?
Oprócz tego, jaki rozmiar posiada altana ogrodowa, ważna jest także jej ogólna forma. Wybór odpowiedniego rodzaju konstrukcji powinien być uzależniony od wymagań domowników. Na rynku istnieją dwa rodzaje zabudowań.
- Altana otwarta – korzystanie z niej jest możliwe zazwyczaj w upalne dni. Nie posiada ścianek bocznych. Konstrukcja ma zadaszenie, wsparte na czterech słupach. Pozwala to na stworzenie miejsca w ogrodzie, w którym panuje cień i można odpocząć od słońca. Dostęp do środka jest możliwy z każdej strony, co znacznie ułatwia funkcjonowanie.
- Altana zamknięta – jest konstrukcją w pełni zabudowaną. Wejście do altany jest możliwe jedynie z jednej strony. Skutecznie chroni nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale także wiatrem. Ze względu na swoją specyfikę umożliwia spędzanie czasu wewnątrz zarówno w czasie ciepłych, jak i chłodnych dni.
Design altanki ogrodowej
Konstrukcja powinna być jak najbardziej użytkowa, jednak ważny jest także jej wygląd. Dobrze zwracać uwagę na materiał, z którego jest wykonana altana. Do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych tworzyw należy drewno. Idealnie komponuje się ono z przestrzenią ogrodową i zieloną roślinnością. Zaletą drewnianej konstrukcji jest trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Innym materiałem, z którego tworzy się altanki, jest aluminium. Nadaje nowoczesny wygląd, a dodatkowo jest znacznie lżejsze niż drewno.
Spędzanie czasu w altanie ogrodowej powinno być przyjemnością. Warto wybrać taką, która odpowiada na potrzeby, a jednocześnie wpasowuje się w indywidualny styl i gust domowników. Należy także pamiętać, że altanka powinna posiadać design, który świetnie wpasuje się do aranżacji całego ogrodu czy działki, tworząc spójną całość.