Biznes root_1259  

Kolizja drogowa – co powinien wiedzieć każdy początkujący kierowca?

Na drogach w Polsce codziennie dochodzi do dziesiątek zdarzeń drogowych. Czasami zachowanie środków bezpieczeństwa i dostosowanie się do przepisów nie wystarczą, żeby uniknąć kolizji. Złe warunki na drodze (na przykład śliska nawierzchnia czy ograniczenie widoczności), nieodpowiedzialne zachowanie innych kierowców czy zrządzenie losu mogą sprawić, że staniesz się uczestnikiem stłuczki. Jak należy wtedy postąpić? Czym różni się kolizja drogowa od wypadku? Sprawdź!

Wypadek a kolizja drogowa

Nieprzewidziane zdarzenia mające miejsce na drodze dzielą się na dwie główne grupy: wypadki i kolizje. Kolizja drogowa ma miejsce wtedy, kiedy doszło do  poniesienia wyłącznie strat materialnych (nie ucierpiała żadna osoba). Wypadek ma znacznie poważniejsze konsekwencje. Jest to poważne zdarzenie drogowe, w którym doszło do śmierci albo urazów kierowcy, pasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego.

Co powinieneś zrobić?

Najważniejszym zadaniem osób uczestniczących w stłuczce jest zapewnienie sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwa. W tym celu, jeśli to możliwe, należy usunąć pojazdy na bok, aby nie torowały przejazdu i nie wprowadzały chaosu. W odpowiedniej odległości od samochodu znajdującego się na poboczu należy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Ważne jest, aby kierowcy biorący udział w stłuczce spisali protokół zdarzenia, który będzie niezbędny podczas  dopełniania formalności z ubezpieczycielem. W dokumencie należy zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące kolizji: czas, miejsce i godzinę, przebieg, dane samochodów i osób, numery polis. Wszystkie uszkodzenia należy dokładnie sfotografować. Do dokumentacji należy dołączyć również zdjęcie licznika. Po zdarzeniu należy skontaktować się z ubezpieczycielem poszkodowanej strony.