Zdrowie i Uroda root_1259  

Rozstępy – przyczyny i metody usuwania rozstępów

Rozstępy powstają na skórze pod wpływem nadmiernego rozciągania np. podczas ciąży lub dojrzewania. Sprawdź, jak można zredukować rozstępy.

Rozstępy – przyczyny powstawania i metody usuwania rozstępów

Rozstępy to cienkie, podłużne blizny umiejscowione pod skórą, które powstają w wyniku jej nadmiernego rozciągania. Kiedy już się pojawią, bardzo trudne jest ich usunięcie, dlatego warto zadbać o profilaktykę. Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania rozstępów? W jaki sposób można zredukować rozstępy? Wyjaśnienie znajdziesz w poniższym artykule.

Czym się charakteryzują rozstępy?

Rozstępy to specyficzny rodzaj blizn, które powstają pod skórą na skutek jej nadmiernego rozciągania. W wyniku gwałtownego wzrostu lub przybierania na wadze zaburza się właściwa konstrukcja włókien kolagenowych w skórze. Organizm, starając się naprawić przerwane połączenia między włóknami, rozpoczyna namnażanie kolagenu w intensywny, nieprawidłowy sposób. Efektem tego procesu są właśnie rozstępy – nierównomierne, podłużne, początkowo czerwone, a z czasem białe pręgi na skórze.

W początkowym stadium (faza zapalna) rozstępy przybierają kolor czerwony. Są wtedy bardziej wypukłe. Taki stan utrzymuje się zwykle przez około pół roku. Kolejne stadium to faza zanikowa i charakteryzuje się tym, że rozstępy stają się jaśniejsze i mniej widoczne. Rozstępy w swoim wyglądzie przypominają blizny, mają podobne właściwości jak blizny i w związku z tym również leczone są podobnie.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niezależnie od wieku. Tworzenie się rozstępów ma najczęściej związek z nagłymi zmianami masy ciała oraz wzrostem ciała w okresie dojrzewania. U kobiet rozstępy często pojawiają się po ciąży – na brzuchu, piersiach, pośladkach. Mężczyźni przeważnie borykają się z rozstępami na plecach, biodrach i udach. Z rozstępami częściej zmagają się osoby otyłe, ale mogą one przydarzyć się również osobom o prawidłowej masie ciała, a nawet sportowcom (na skutek szybkiej rozbudowy mięśni). Powstawanie rozstępów może być również uwarunkowane genetycznie – wówczas nieestetyczne prążki na skórze mogą pojawić się niezależnie od wahań masy ciała.

Laserowe usuwanie rozstępów

Jedną z najpopularniejszych metod usuwania rozstępów, polecaną przez ekspertów z Kliniki Miracki w Katowicach, jest laseroterapia. Najczęściej wykorzystuje się technologię frakcyjną, która polega na termicznym uszkodzeniu komórek leżących w głębszych warstwach skóry. Działanie termiczne powoduje błyskawiczną koagulację białek i odparowanie wody. W tkance powstają tzw. kolumny termiczne, położone jedna obok drugiej, wzdłuż których powstają nowe włókna kolagenowe. Komórki skóry stymulowane są do intensywnej regeneracji, czego efektem jest mniej widoczny rozstęp. Poprawia się kondycja skóry, która staje się bardziej gęsta, elastyczna, jędrna i napięta. Laserowe usuwanie rozstępów można połączyć również z innymi zabiegami medycyny estetycznej, np. mezoterapią osoczem bogatopłytkowym – substancja ta, pozyskiwany z własnej krwi pacjenta, wspomaga procesy regeneracyjne w skórze, m.in. zwiększa produkcję kolagenu. Dla uzyskania optymalnych efektów należy wykonać serię zabiegów.

Czy można zapobiec rozstępom?

Usuwanie rozstępów jest niezwykle trudne i czasochłonne, dlatego warto zadbać o profilaktykę. Nie da się ich całkowicie uniknąć, ale można zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów. Należy przede wszystkim zadbać o dobrą kondycję skóry – pielęgnując ją z zewnątrz oraz od wewnątrz. Działania, jakie można podjąć, to:

  • stosowanie specjalnych kremów na rozstępy (zwłaszcza w okresie zwiększonego ryzyka, np. w ciąży),
  • regularne masaże,
  • odpowiednia dieta bogata we wszystkie potrzebne składniki odżywcze,
  • prawidłowe nawodnienie organizmu.

W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.